NORVEÇ SEYAHATİ (Stavanger – Bergen – Oslo)

NORVEÇ SEYAHATİ

Stavanger – Bergen – Oslo

15 – 23 HAZIRAN, 2015

1.GÜN

İzmir’den Frankfurt aktarmalı yerel saat ile akşam 6 gibi Stavanger’e vardık. Tur organizasyonlarımız için orada bulunan Yağız Bey bizi karşıladı ve 3 gece konaklayacağımız COMFORT HOTEL SQUARE ulaştık. Sonrasında yemek yiyeceğimiz EGON Restoranına gittik. http://www.egon.no/ Yemekten sonra da biraz yürüyüş yaptık ve CARDİNAL isimli şehrin en eski ve en pahalı pub’ına gittik. Geceleme için erken saatlerde otelimize çekildik.

2.GÜN

Gün boyunca şehri gezdikten sonra akşam yemek için SOLA STRAND OTEL (Bölgenin en eski otellerinden ve Sola sahilinin kıyısında hoş nezih ve tarihi bir otel) gidildi. Kişi başı 3 set menü 2 bardak şarap bira veya alkolsüz içecek dahil 600 NOK ödendi.

3.GÜN

Sabah kahvaltıdan sonra şehir merkezindeki marinadan saat 10.00’da 3 saatlik Fiyort Turumuza başladık. Havanın biraz bulutlu olmasına rağmen tekne dışında da zaman geçirip güzel görüntüler aldık.

1 2

Tur sonrasında Stavanger marinanın hemen başında aynı zamanda taze balık satış yeri olan FISKETORGET yerinde öğle yemeği yedik. Günlük değişen balık menüleri ile birlikte çorbası kesinlikle tavsiye edilir. https://www.facebook.com/FisketorgetStavanger

3

Yemek sonrasında OLD STAVANGER (Eski Stavanger) bölgesinde yürüyüş yaptık. Burası şehrin en eski yerleşim yerlerinden birisi olup, ikinci dünya savaşında çok hafifte olsa hasar görmüş. Görülmesi ve gezilmesi keyif veriyor.

4

Yürüyüş sonrası akşam yemeğini Clarion Otel içerisinde bulunan KITCHEN & TABLE isimli Fine dining tarzında yani güzel ve nezih bir restoran’da yedik (Başgarson olan Yağız Bey’in yakın arkadaşı bizimle özel olarak tüm gece ilgilendi) HESAP 3 kişi başlangıç yemekleri ve ana yemekler ile birlikte 1 şişe İtalyan şarabı toplam: 2000 NOK geldi.

4.GÜN

Sabah 09.15 otobüsü ile Bergen – Stavanger yolculuğumuzu NettBuss firması ile yaptık. Gayet ekonomik ve konforlu bir seyahat oldu. Arada 20 ve 40 dakika olmak üzere iki tane de Feribot geçişimiz oldu. Saat 14.15 gibi Bergen garajına vardık ve 2 gece konaklayacağımız otelimiz şehir merkezinde bulunan RADISSON BLU ROYAL HOTEL 10 dakika yürüyüş mesafesindeydi. Otelin kalitesi ve kahvaltısı gayet güzel ve en önemlisi de konumu son derece iyi.

5

Otele yerleştikten sonra Bergen’in en önemli turistik noktalarından olan Fløibanen tepesine raylı teleferik ile çıktık. Burada çok güzel doğa içersinde yürüyüş alanları ve tüm şehri görebildiğiniz seyir tepeleri bulunmaktadır.

6 7

Sonrasında balık pazarında tur atıp FJELLSKAL FISKETORGET restoranında yemek yedik. Restoran pazarın içerisinde bulunanlardan bir tanesi orta kalite hizmet ve fiyatlarda aynı oranda yaklaşık kişi başı bir içki dâhil 400 NOK tutarıdır.

5.GÜN

Sabah uzun kahvaltı yaptık çünkü gündüzler bitmediği için zaman kısıtlaması olmuyor. Sonrasında şehir turu ve tabii ki de yine Balık Pazarını gezdik. Sonrasında şehir turu atan yaklaşık 45 dakika süren tur trenine bindik. Şehrin en merkezi olan meydanını ve balık pazarını gösteren fotoğrafları görebilirsiniz.

8 9

Bir de şehrin kıyısında yaklaşık 100 senelik olan büyük eski tip bir yelkenli var ve akşam yemeği için turlar düzenliyorlar. Aynı zamanda parasını verip gönüllü olarak çeşitli destinasyonlar arasında profesyonel yelkenciler ile birlikte seyahat edip, çalışabiliyorlar. Tamamen zevk ve keyif meselesidir.

10 11

Akşam yemeğini de otantik geleneksel bir restoranda KARŞIYAKA Şampiyonluğunu kutlayarak yedik J Yemek yediğimiz restoran orta derecede olan HOLBERG STUEN http://www.holbergstuen.no/  Ayrıca daha nezih olan fakat yer bulamadığımız Restaurant 1877 kesinlikle tavsiye edilebilir. http://www.restaurant1877.no/

6.GÜN

Sabah 07.57 seferi ile Oslo’ya gidecek olan tren için istasyona geldik. Fakat Voss durağına kadar çalışma olduğu için oraya otobüsler ile yolcular gönderildi. Sonrasında harika manzara ve denizden 1400 metre yükseğe kadar çıkan tren yolculuğumuz başladı. Tren’de kafeterya, her kabinde tuvalet ve çocuk oyun alanlarına kadar her şey mevcuttur.

12, 13

Saat olarak yaklaşık 15.00 sularında Oslo garına geldik. Otelimiz COMFORT HOTEL XPRESS CENTRAL STATION. Otel son dönemlerde yaygın olan şehir otellerinin bir örneği (yani konum en büyük öncelik diğer tüm hizmetler ekstra ücret. Örneğin oda temizliği, havlu değişimi, kahvaltı dahil değil vs. ayrıca resepsiyon aynı zamanda da bar hizmeti veriyor yani hem barmensin hem de resepsiyonist J Son olarak da self check – in makineleri ile mail konfirmesinde olan barkotları okutarak oda kartınızı alabiliyorsunuz) Otele yerleştikten sonra hemen yanı başımızdan itibaren kraliyet sarayına kadar devam eden cadde üzerinde yürüyüş yaptık ki zaten buralar Oslo’nun en kalabalık ve meşhur caddesidir. O gün bir de üstüne konser varmış. Ortalık iyice cümbür cemaat J Turladıktan sonra sadece konumu çok iyi olan fakat asla tavsiye edilmeyecek (yemekler kotu) sadece içki içmek için gidilebilecek LEKTER’n yerine gittik.

14 15 16 17

7.GÜN

Sabah otel’de kahvaltı olmadığı için istasyonun diğer tarafında bulunan Clarion Otel’in restoranında kahvaltı yaptık. (Açık büfe kişi başı 155 NOK) Kahvaltı tabii ki güzeldi. Kahvaltıdan sonra istasyondayken gidip havalimanına giden hızlı tren için bilet aldık ki sabah koşturmaca içerisinde zaman kaybetmemek için (Kişi başı Yetişkin 180 NOK, öğrenci 90 NOK – Her 10 dakikada bir özellikle sabah erken saatlerde var ve havalimanı varış süresi 19 dakika) Sonra hemen hemen her şehirde meşhur olan HOP ON – HOP OFF otobüslerine bilet aldık. (Kişi başı ücret 24 saatlik biletin 270 NOK) Ayrıca gittiğimiz müzeler ki zaten hepsi yan yana; The Kon-Tiki Museum, The Norwegian Maritime Museum, The Fram Museum, The Viking Ship Museum ve Te Norwegian Folk Museum (Halk Muzesi). Toplam 3 durak mesafede tüm bu 6 tane müzeyi gezme imkanı vardır.

18

Turumuzdan sonra akşam yemeği için arkadaşlarımız ile birlikte ELIAS’ın yerine gittik. Mekan küçük ve sıcak bir ortamdı. Günlük çıkan menüleri ile birlikte Standard yemekleri de var. Fiyatı ise Norveç şartlarına göre gayet normaldi. Kişi başı birer kadeh içki dahil 300 NOK geldi.

19

8.GÜN

24 saatlik HOP ON HOP OFF biletimizin süresi saat 11.30’a kadar olduğu için sabah erkenden otobüse atlayıp biraz şehir merkezinin dışında olan sadece tek heykeltıraş tarafından tamamlanan VIGELAND PARK’a gittik. Heykeller çıplak şekilde sergileniyor (Detaylı bilgi için yalın sade bir anlatım http://ww.bianet.org/biamag/yasam/150567-oslo-da-ciplak-heykel-parki-vigeland )

Heykellerden sonra yemek için bize tavsiye edilen FİSH & CHIPS restoranına gittik. İsmi FİSKERİET FİSH SHOP. Yemekler son derece lezzetliydi. Kesinlikle tavsiye edilir.  (Öğlen ve Akşam)

20

Yemekten sonra Nobel Barış ödülünün binasını gezdik. Bilet almadık. O yüzden içeriyi bilmiyoruz. Sonra da hemen karşısındaki limandan kalkan yaklaşık 45 dakika süren tekneye binip Oslo civarında bir tur attık.

9.GÜN

Sabah 08.20 uçağı ile Amsterdam’a hareket ederek saat 10.00’da vardık. İlk iş olarak valizlerimizi emanete bıraktık.  Dolapların büyüklüklerine göre 24 saatlik fiyatlar değişmektedir.  5 valiz XL boyutuna sığdı hatta bir tane el valizi daha girebilirdi.

21

Biraz tur atıp yemek yedik sonra kişi başı 14 Euro vererek 1 saat süren kanal bot turuna katıldık.

Sonra meşhur DOM MEYDANINA ve devamında şehri gezerek zaman geçirdik. Bu esnada (resimlerde yok ama) Hollanda’nın meşhur peynirlerinden tattık ve satın aldık.

22 23

19.50 SunExpress İzmir uçağına gitmek üzere havaalanının yolunu tuttuk.  İzmir’e saat gece yarısı 12 gibi vardık ve gezimizi de sonlandırdık.

Başka gezilerimizde buluşmak üzere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir