SAMOS GEZİ NOTLARI

SAMOS GEZİ NOTLARI

 

24.06.2016

 

Sabah 05.00’te yola çıktım ve 07.00’de feribotumuzun kalkacağı Kuşadası Ege Port Limanına vardım. Programa göre 07.30’da kalkması gereken gemi 08.15’te kalktı!

samos (1)

Patmos ufak bir ada ve gümrük işlemleri olmadığı için vize kontrolü ve giriş işlemleri için önce Samos’a uğranıyor. 09.30 civarında Samos’a vardık. Vize kontrol işlemleri Pitagorian limanında uzun sürdüğünden Patmos’a bizi goturecek olan gemi kaptanı “planlanan zamanın gerisinde kalıyoruz” diyerek bizi de almadan gitti. Kotu planlama biraz amatör bir durumdu tabii ki. Neyse aksam 19.30 feribotuna kadar Samos’ta kalıyoruz dediler.

samos (2)

Ben de rehber bir arkadaşımı gördüm doğal olarak Samos’u çok iyi biliyordu ve onunla birlikte gezmeye başladık.

samos (3)

 

Pitagorian Limanı çok ufak bir liman ve özellikle bu sıralar kullanımda çünkü Samos’un merkezindeki Vathy limanı tadilat sebebiyle geçici olarak çalışmıyor. Samos’u gezmek istiyorsanız araba veya motor kiralamak şart oluyor. Ada çünkü gerçekten büyük ve farklı noktalarda gidilmesi gereken yerleri var.

30 Euro karşılığında araç kiraladık ve haritada gideceğimiz yerleri belirledikten sonra yola cıktık. (Limanın yakınlarında ELENI CAFE varmış ben de gidemedim ama çok güzel el açma yemekler yapıldığı söylendi)

samos (4)

Sonra dediğim gibi Vathy’e doğru yola çıktık sadece araba ile geçerken merkezi görmek açısından. Merkeze hemen çok yakin noktada yaşlı bir çift tarafından isletilen çok tatlı bir otel var. Arkadaşım da özellikle bahsetti otelin konumunun iyiliğinden ve kahvaltısının güzel olmasından. Manzarası da çok güzel romantik aksam yemekleri için.  Otelimiz MIRINI Otel.

samos (5)

Otelden sonra ilk gidilmesi gereken yerlerin başında KOKKARI geliyor. Denizi ve sahili güzel olan bir kasaba. Bizde yola çıkıyoruz. Kokkariye gitmeden önce adanın bir diğer ucunda olduğu söylenen Şelaleleri bulmak adına POTAMI’ye gidiyoruz. Fakat şelale falan göremeden geri donduk ne yazık ki.

Su tabelayı görünce hiç girmeyin o yola çünkü köylerin aralarından çok bozuk yollardan geçerek sonu hiçbir yere varmayan yerle çıkarıyor sizi. Zaman kaybı arabanız hasar görmesin.

samos (6)

Kokkari de önerebileceğim plajlar LEMONAKI ve TSMADOU (Kokkari’de). Ayrıca Vathy’ye yakin olan KERVELI plajı ve restoranı da iyiydi.

Simdi artik fotograflar ile devam etmek istiyorum .

samos (7)
Çok tatlı klasik ve soft jazz müzikleri çalıyor bu radyo kanalı araç kiralayana duyurulur

samos 8

Meltemi Restoran KOKKARI de mekan yer hizmet mükemmel kalamar sıradan. Aman aman değil ki zaten biz kalamarı burada da yiyoruz önemli olan ambiyans diyenlere önerilir

Meltemi restoranin ilerisinde ufak ufak yan yana bir cok kafe restoran var ve buralarda aslinda aksam konaklamali cok keyifli vakitler gecirilebilir diye dusunuyorum.

Ve son olarak limana geri dönmeden önce Vathy de bir arka sokakta bulunan alışveriş sokağını gezdim.

Samos keyifli bir yer. Gidecek misafirlerimize her konuda yardımcı olabiliriz. Çok pahalı değil. Ortalama bir yemek kişi başı 7 – 8 Euro artı içki diyebiliriz.

Yağız Koçak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir